O raku piersi

Medycyna Porady i informacje

O raku piersi Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u polskich kobiet. Chorobę można wykryć wcześnie wykonując badania profilaktyczne. Co warto wiedzieć na temat tej choroby?

Guz w piersi: czy to rak?

Nie każda zmiana, którą kobieta wyczuje przeprowadzając samobadanie piersi jest nowotworem złośliwym. Bardzo często zmiany te to cysty, gruczolako-włókniaki lub brodawczaki. Z tych zmian nie powstanie rak, ale muszą być zbadane i obserwowane.

Jak objawia się rak piersi?

Bardzo częstym objawem jest wyciek z brodawki. Może on sygnalizować łagodnego brodawczaka lub świadczyć o zmianach hormonalnych. Koniecznie jednak należy zgłosić się do lekarza. Niepokoić powinna każda zmiana: powiększenie piersi, zmiana ich kształtu, zaczerwienienie wokół piersi, mały guzek. O raku mogą czasem świadczyć także zmiany na skórze: pojawiają się na niej niewielkie wgłębienia, które przypominają skórkę pomarańczy. Samobadanie piersi powinni przeprowadzać także mężczyźni, na raka piersi chorują bowiem nie tylko kobiety

Kto jest w grupie ryzyka?

Na zachorowanie najbardziej narażone są kobiety po menopauzie. Ryzyko zachorowania jest większe u kobiet, które wcześnie zaczęły miesiączkować i późno miały ostatnią miesiączkę. Na zachorowanie bardziej narażone są równie kobiety, które są nosicielkami wadliwych genów: BRCA1 i BRCA2. Dotyczy to również mężczyzn.

Badania profilaktyczne

To przede wszystkim samobadanie piersi, ale także USG piersi i mammografia. USG piersi przeprowadzane jest u kobiet młodszych, u starszych lepszym badaniem jest mammografia. Rodzaj zalecanego badania wynika z różnicy w budowie piersi kobiet młodych i tych po 50. roku życia. W przypadku młodych kobiet piersi mają budową gruczołową. W przypadku wykrycia niepokojących zmian konieczna może okazać się dalsza diagnostyka. Lekarz może zlecić: rezonans magnetyczny i biopsję.

W przypadku wczesnego wykrycia raka piersi nie zawsze konieczne jest usunięcie piersi. Bardzo często przeprowadzana jest tak zwana operacja oszczędzająca w czasie, której usuwany jest sam guz i margines tkanek zdrowych.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz