O zapaleniu spojówek

Bez kategorii

O zapaleniu spojówek To bardzo częsta choroba oczu. Często pojawia się bardzo nagle, czasem przyjmuje przewlekłą postać i dokucza przez długi okres.

Proste zapalenie spojówek

Chorobę mogą wywołać:

  • drażniące gazy;
  • kurz;
  • źle dobrane szkła korekcyjne;
  • pył;
  • niedobór łez;
  • mechaniczne podrażnienie, które wywołują nieprawidłowo rosnące rzęsy.

Proste zapalenie spojówek objawia się: wydzielaniem się śluzu lub ropy, przekrwieniem oczu, obrzękiem spojówek. Może też wystąpić pieczenie i światłowstręt. Leczenie polega na doraźnym podaniu kropli odkażających. Najważniejsze jest jednak wyeliminowanie czynnika, który wywołał stan zapalny.

Zapalenie zakaźne

Choroba jest wywoływana przez chlamydie, bakterie, wirusy i grzyby. Objawia się zaczerwienieniem, intensywnym łzawieniem oczu, silnym obrzękiem spojówek, światłowstrętem. W przypadku zakażenia bakteryjnego może też wystąpić ropna wydzielina. Dobór terapii uzależniony jest od przyczyny zapalenia. Jeżeli zakażenie jest bakteryjne, to konieczne jest podanie antybiotyków lub sulfonamidów w postaci maści i kropli do oczu. Przy zakażeniach chlamydiowych również podawane są antybiotyki (czasem w postaci doustnej), w przypadku grzybiczych o środki przeciwgrzybicze, a w przypadku zakażeń wirusowych – środki odkażające.

Zapalenie alergiczne

Ten typ zapalenia pojawia się u osób, które są uczulone na pyłki roślin, kosmetyki, leki, metale (nikiel), konserwanty dodawane do produktów spożywczych. Objawy to: pieczenie, światłowstręt oraz sklejanie się powiek gęstą i lepką wydzieliną, która powoduje trudności z otwarciem oczu pp przebudzeniu. Leczenie polega na unikaniu alergenu oraz przyjmowaniu doustnych leków przeciwzapalnych i antyhistaminowych. Dodatkowo stosuje się antyhistaminowe krople do oczu. Poddanie się kuracji odczulającej może zlikwidować problem alergicznego zapalenia spojówek na długo.

Zapaleniu spojówek można zapobiegać często i dokładnie myjąc ręce i osłaniając oczy okularami. Panie do wykonywaniu makijażu i demakijażu powinny używać kosmetyków antyalergicznych.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: