O znamionach słów kilka

Porady i informacje

O znamionach słów kilkaWiele osób ma na skórze w różnych miejscach znamiona. Pojawić mogą się niezależnie od tego ile mamy lat. UWAGA: zdecydowana większość z nich nie stanowi dla nas żadnego zagrożenia. Należy jednak pamiętać, że trzeba je obserwować. Jeśli tylko zauważymy coś niepokojącego, koniecznie powinniśmy udać się do lekarza. Poznajmy znamiona nieco bliżej.

Czy powinno się usuwać wszystkie znamiona?

Usuwanie wszystkich znamion w celach profilaktycznych mija się z celem. Lekarze wskazują na konieczność usuwania tych zmian, które się powiększają, a także tych umiejscowionych tak, że narażone są na ocieranie. Wycinane są wszystkie te zmiany skórne, które wykazują cechy atypowe. To w ich przypadku może bowiem dojść do rozwinięcia się nowotworu. UWAGA: nie zaleca się wypalania znamion laserem. Najrozsądniej jest usunąć je chirurgicznie. Jest to bowiem jedyna metoda pozwalająca na pobranie wycinka i przeprowadzenie badania histopatologicznego. Mamy wówczas pewność, jaki charakter miała usunięta zmiana. Czy zabieg boli? Nie, ponieważ wykonuje się go po podaniu znieczulenia miejscowego.

Co może nas zaniepokoić?

Jeżeli na zmianie skórnej pojawia się owrzodzenie pokryte strupkiem, koniecznie należy udać się do lekarza. Może to być dermatolog, chirurg bądź onkolog. Podobnie postępujemy, gdy znamię stało się ranką, która nie chce się goić. Do wizyty u lekarza powinny skłonić nas znamiona, z których sączy się jakakolwiek wydzielina, bolące oraz swędzące. Warto na kontrolną wizytę u dermatologa umawiać się raz w roku nawet wówczas, gdy ze znamionami nie dzieje się nic niepokojące. Tyczy się to bezwzględnie osób, w których najbliższej rodzinie były przypadki czerniaka.

Czerniak

Warto o nim wspomnieć, kiedy mówimy o zmianach skórnych. Jest to groźny nowotwór skóry, na który szczególnie narażone są osoby regularnie korzystające z solarium, nie stosujące kremów z filtrem podczas opalania oraz te, które uległy wiele razy oparzeniom słonecznym. Choroba wymaga radykalnego leczenia, a rokowania w jej przypadku nie są zbyt pomyślne. Dlatego należy poddawać się badaniom kontrolnym, aby ewentualną chorobę wykryć możliwie jak najwcześniej.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz