Od czego zależy wysokość składki ubezpieczenia na życie?

Od czego zależy wysokość składki ubezpieczenia na życie?

Porady i informacje

Ubezpieczenia na życie kupuje w naszym kraju coraz więcej osób. Polisy dla różnych osób mogą różnić się nie tylko zakresem ochrony. Bardzo często polisy, które zakres ochrony mają taki sam, różnią się wysokością  składki opłacanej przez osoby ubezpieczone. To efekt tego, że wpływa na nią wiele czynników.

Istotne czynniki wpływające na wysokość składki

Od czego zależy wysokość składki ubezpieczenia na życie?

O wysokości składki przy ubezpieczeniu na życie decyduje nie tylko suma i zakres ubezpieczenia, ale także:

  • stan zdrowia;
    • płeć;
    • wiek;
    • wykonywany zawód.

Warto pamiętać, że im więcej będziemy mieć lat kupując ubezpieczenia na życie, tym wyższe składki będziemy musieli opłacać. Do płacenia wyższych składek musimy przygotować się także w sytuacji, gdy wykonujemy zawód, który wiąże się z podwyższonym ryzykiem wypadku lub śmierci.

Inne czynniki

Na wysokość składki ustalonej przez towarzystwo ubezpieczeniowe wpływ będą miały nie tylko czynniki wymienione wyżej, ale także:

  • uprawianie sportów ryzykownych;
    • uprawianie sportów ekstremalnych.

Do sportów wysokiego ryzyka towarzystwa ubezpieczeniowe zaliczają między innymi nurkowanie oraz jazdę konną. Do tych drugich sportów zaliczone mogą zostać: wspinaczka wysokogórska, spadochroniarstwo czy sporty motorowe. Pamiętajmy uprawiając sporty podwyższonego ryzyka czy ekstremalne o tym, że towarzystwa ubezpieczeniowe sprzedając nam polisę bardzo mocno podniosą wysokość składki. Są to bowiem sporty, w których ryzyko wypadku jest statystycznie bardzo wysokie.

Choroby psychiczne

Osoby, które cierpią na różnego rodzaju schorzenia mogą mieć trudności ze znalezieniem towarzystwa ubezpieczeniowego, które zechce sprzedać im polisę na życie. Dotyczy to zarówno osób, które cierpią z powodu chorób fizycznych jak i tych, które chorują na choroby psychiczne. Nikłe szanse na wykupienie ubezpieczenia na życie mają osoby chore na schizofrenię czy depresję. Duże trudności ze znalezieniem towarzystwa ubezpieczeniowe mogą mieć również osoby, które mają za sobą próbę samobójczą. Ubezpieczanie osób chorych oznacza dla ubezpieczyciela podwyższone ryzyko.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz