Redakcja

Oleje, po które warto sięgać

Oleje, po które warto sięgaćWiele osób troszczących się o swoje zdrowie popełnia ogromny błąd polegający na rezygnacji z tłuszczu. Tymczasem wskazać można kilka rodzajów olejów, które naprawdę korzystnie wpływają na nasz organizm. Poniżej przedstawiamy te, które warto wprowadzić do swojej kuchni.

Olej słonecznikowy

Bez wątpienia powinny docenić go osoby zmagające się z chorobą wrzodową żołądka bądź dwunastnicy. Jego spożywanie sprawia, że niezwykle nieprzyjemne uczucie ssania i pieczenie łagodnieją. Olej powleka błonę śluzową żołądka delikatną warstwą ochronną. Korzystnie wpływa także na poziom cukru i cholesterolu we krwi, utrzymując je w normie. Jeśli chcemy uregulować swoją przemianę materii, również warto włączyć do swojej diety olej słonecznikowy.

Olej arachidowy

Dostarcza dużych ilości kwasów tłuszczowych omega 9 oraz magnezu. Wystarczy dodawać go do potraw, aby ryzyko zachorowania na cukrzycę i choroby układu krążenia było mniejsze. Olej ten wykazuje również działanie przeciwnowotworowe. Sprawia, że skutki stresu, jakie ponosi nasz organizm są zdecydowanie mniejsze. Polubić powinny go również osoby, którym zależy na zgubieniu nadprogramowych kilogramów. Jego dodatek do potraw sprawia, że uczucie sytości towarzyszy nam dłużej.

Olej rzepakowy

Zaliczany do najzdrowszych olejów. Jest doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6, a także roślinnych steroli. Wystarczy codziennie sięgać po dwie łyżki oleju rzepakowego dziennie, ale ryzyko zawału było mniejsze, a poziom cholesterolu we krwi znajdował się w normie. Najnowsze zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia mówią, że dzieciom, które ukończyły szósty miesiąc życia powinno się podawać łyżkę oleju rzepakowego każdego dnia. Nie należy jednak przekraczać zalecanej dawki.

Zanim zrezygnujemy ze spożywania olejów powinniśmy pamiętać, że wpływają one korzystnie nie tylko na zdrowie. Ich dodawanie do posiłków to również lepsza kondycja skóry, włosów i paznokcie. Aby jednak osiągnąć oczekiwane efekty, należy sięgać po oleje, które tłoczone są na zimno.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *