Redakcja

Paradontoza: poważny problem stomatologiczny

Paradontoza: poważny problem stomatologicznyKłopoty z dziąsłami ma coraz więcej osób. Pojawiają się one jako konsekwencja niezdrowej diety, stresu, palenia papierosów. Dzisiaj jest to problem nie tylko osób starszych, ale również tych w naprawdę bardzo młodym wieku. Przyjrzyjmy się bliżej paradontozie, bo właśnie o niej mowa.

Jak objawia się paradontoza?

Jednym z pierwszych objawów zwiastujących rozwój paradontozy jest krwawienie z dziąseł, które pojawia się podczas szczotkowania zębów i jedzenia twardych pokarmów, na przykład jabłek czy marchwi. Do tego dochodzi charakterystyczny i nierzadko bardzo dotkliwy ból, który dokucza podczas jedzenia zimnych potraw i kwaśnych owoców. Osoby dotknięte paradontozą częstą skarżą się na suchość w ustach oraz naprawdę niemiły zapach z jamy ustnej, który często jest powodem wycofywania się z kontaktów społecznych. Warto pamiętać, że na początku stan zapalny prowadzący do nasilonej paradontozy można jeszcze łatwo pokonać. Im będzie bardziej zaawansowany, tym będzie trudniej.

Kogo najczęściej dotyka paradontoza?

Jest to problem, z którym najczęściej zmagają się osoby:
– chore na cukrzycę;
– mające wady zgryzu;
– zmagające się z zaburzeniami odporności.
Ryzyko rozwoju paradontozy jest wyższe w przypadku osób narażonych na silny stres i palących papierosy.

Jak uchronić się przed rozwojem paradontozy?

Warto pamiętać, że paradontoza pojawia się często jako konsekwencja zapalenia dziąseł, które pojawiają się na skutek zaniedbać higienicznych. Wyraźnie trzeba zaznaczyć, że samo szczotkowanie zębów rano i wieczorem to zdecydowanie za mało. Regularnie – przynajmniej raz w roku – należy udać się do gabinetu stomatologicznego. Dentysta przeprowadzi zabieg scallingu. Optymalnie, aby został on uzupełniony o piaskowanie. To najskuteczniejszy sposób na pozbycie się kamienia i osadu nazębnego. Osoby mające wady zgryzu powinny uświadomić sobie, że w ich przypadku niezbędne jest przeprowadzenie leczenia ortodontycznego. Co ważne, dzisiaj do wyboru mamy kilka metod leczenia, które są naprawdę skuteczne i dają świetne rezultaty.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *