Pizza: danie proste i smaczne

Pizza: danie proste i smaczne

Porady i informacje

Pizza: danie proste i smaczneWyjście do restauracji to jeden ze sposobów na spędzenie wolnego czasu. Nasi rodacy coraz częściej spędzają urlop we Włoszech. Włoskie smaki większości bardzo przypadają do gustu. Wizyta w restauracji z włoską kuchnią to możliwość oddania się kulinarnym wspomnieniom przywiezionym z Italii. Daniem zamawianym w nich wyjątkowo często jest pizza.

Do polskich restauracji i domów pizza trafiła pod koniec lat 80. Kilkanaście lat później danie to stało się niezwykle w Polsce popularne. Chociaż wiele restauracji przygotowuje pizzą bardzo zbliżoną do włoskiego oryginału (na spodzie ciasta jest najwyżej cztery składniki), to w wielu przygotowuje się pizzą w bardziej bogatej wersji. Nie wynika to z niewiedzy kucharza, ale z odmiennych gustów kulinarnych Włochów i Polaków. Wolimy, gdy na pizzy ułożonych jest więcej dodatków, gdy przeważają w nich typowo polskie dodatki: pieczarki, kiełbasa i żółty ser. Nie oznacza to jednak, że nie ma w Polsce restauracji, w których można zjeść typowo włoską pizzę z trzema, czterema dodatkami. Smakosze zajadają się między innymi bardzo prostą, słynną na całym świecie margheritą. Na wierzchu tej pizzy są tylko dobrej jakości, dojrzewające w słońcu pomidory, mozzarella i świeża bazylia.

Ciasto na pizzę składa się z mąki (tipo 00), drożdży, wody, odrobiny soli i oliwy. Trzeba wyrobić je ręcznie i pozostawić na kilka godzin na wyrośnięcia. Ręcznie formuje się także spód pizzy. Idealna grubość ciasta przed upieczeniem to 3 milimetry. Włosi pieką pizzę w piecach opalanych drewnem, w wielu polskich restauracjach również wypieka się pizzę w takich piecach. Pizza nie może być sucha i twarda, powinna być chrupiąca i lekko wilgotna. Nie może więc spędzić w piecu zbyt wiele czasu.

Polacy kochają pizzę. Chętnie zamawiają pizzę capriciossa i margherita, ale popularnością cieszą się także polskie wersje pizzy. Ulubione dodatki Polaków to szynka, pieczarki, papryka. Smakosze chętnie wybierają pizzę po marynarsku. Wielu zwolenników ma także pizza na grubym cieście.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: