Płytki cotto: wyjątkowe płytki wyrabiane ręcznie

Porady i informacje

Płytki cotto można coraz częściej spotkać w polskich domach. Płytki cotto są wyrabiane po dziś dzień ręcznie, nie są więc tanie. Są jednak bardzo eleganckie, nadają wnętrzu niepowtarzalny wygląd, mimo że ich powierzchnia często jest mniej doskonała niż wytwarzanych masowo płytek ceramicznych.

Jak wygląda produkcja płytek cotto?

Płytki cotto: wyjątkowe płytki wyrabiane ręcznie

Płytki cotto wywodzą się z krajów, które leżą w basenie Morza Śródziemnego. Do wyrabiania płytek cotto używano i nadal używa się bardzo wdzięcznego, niezwykle plastycznego surowca jaki jest glina. Do produkcji płytek cotto używane są różne gatunki czystej gliny, nie poddaje się jej selekcji. Każdy kafelek formowany jest ręcznie, a więc każdy będzie miał trochę odmienną i nieregularną fakturę; nie ma możliwości uformowania dwóch identycznych  kafelków. Ale na tym między innymi polega uroda płytek cotto. Dzięki temu, że glina do produkcji płytek nie jest selekcjonowana kafelki różnią się między sobą nie tylko fakturą, ale także kolorem. Oczywiście wszystkie kafelki mają bardzo ciepłe kolory, w efekcie nadają niepowtarzalnego uroku wnętrzom zaaranżowanym w stylu rustykalnym.

Jakie zalety mają płytki cotto?

Na pewno osoby, które zdecydują się na położenie na posadzce w kuchni płytek cotto nie będą żałować swojej decyzji. Delikatne kolory, niespotykane odcienie i rustykalna struktura szkliwa sprawiają, że płytki cotto są po prostu piękne. Do tego zyskują na urodzie im są starsze. Płytki cotto są także bardzo trwałe, są odporne zarówno na detergenty, jak również na uszkodzenia mechaniczne. Ich zaletą jest także to, że mogą stanowić wykończenie posadzki przy ogrzewaniu podłogowym. Najczęściej układane są na posadzce w kuchni, są jednak osoby, które nie wahają się ułożyć ich także w sypialni. Aby były bardziej trwałe, należy zabezpieczyć impregnatem do terakoty; dzięki impregnacji płytki nabiorą lekkiego połysku. Impregnat należy nakładać na płytki co roku.

Wytwarzane ręcznie płytki cotto są niepowtarzalne, są wyjątkowo trwałe,a przy tym bardzo piękne.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz