Redakcja

Podkład pod posadzkę z płytek ceramicznych

Na każdą podłogę składa się kilka warstw. Większość z nich jest dla nas niewidoczna. Ostatnia warstwa to wylewka podłogowa, na której zostanie ułożone wykończenie z płytek ceramicznych. Jak wykonać podkład, aby był nie tylko wytrzymały, ale także idealnie równy?

Trwałość i ładny wygląd zamocowanych na podkładzie podłogowym płytek zależy od jego wykonania. Zaprawa na wylewkę powinna zostać odpowiednio wybrana, błędy popełnione na tym etapie odbiją się w przyszłości. Płytki ceramiczne, na które wydaliśmy mnóstwo pieniędzy zaczną po prostu pękać.

Rodzaje najczęściej stosowanych podkładów

Podkład pod posadzkę z płytek ceramicznych

Najważniejszym zadaniem wylewki jest wyrównanie podłoża, na którym będą układane płytki ceramiczne. Podkłady podłogowe, które obecnie wybierane są najczęściej to zaprawy gipsowe (występują także pod nazwą anhydrytowe) i cementowe. Większość osób wybiera te drugie, gdyż są odporne na działanie wilgoci. Do tego dodawane jest do nich twarde kruszywo oraz polimery; w efekcie są to zaprawy o bardzo dobrej przyczepności do podłoża i o dużej wytrzymałości. Cementowe wylewki można stosować w łazienkach i kuchniach, a więc w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Wylewki gipsowe nagrzewają się bardzo szybko, są polecane w przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego.

Wylewka cementowa: czym się charakteryzuje?

Tradycyjny cementowy podkład podłogowy ma grubość od 6 do 8 centymetrów. Z uwagi na to, że wysychając będzie się kurczył, przy ścianach niezbędne są dylatacje, które zapobiegną powstawaniu rys. Wylewka cementowa pełną wytrzymałość osiąga praktycznie dopiero po miesiącu. W przypadku, gdy na posadzkę zostaną wybrane wielkoformatowe płytki jako podkład można zastosować wylewkę samopoziomującą. Czas pełnego związania wylewki samopoziomującej wynosi 48 godzin.

Wylewka podłogowa powinna stanowić solidne podłoże pod wykończenie z płytek ceramicznych. Tego etapu prac wykończeniowych czy remontowych nie można lekceważyć. Gdy płytki ceramiczne zaczną pękać, na jakiekolwiek poprawki będzie za późno.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *