Popularne rodzaje pizzy

Popularne rodzaje pizzy

Dieta

Większość smakoszy wyjątkowo ceni kuchnię włoską. Do dań kuchni włoskiej, które są bardzo popularne na całym świecie należy między innymi pizza. Jest to potrawa, którą kochają osoby w bardzo różnym wieku. Danie to można przygotować w bardzo różnej wersji. Zobaczmy, jakie wersje pizzy można zamówić.

Neapolitańska

Ma wyjątkowo włoski charakter. To zasługa między innymi tego, że przygotowuje się ją ze składników w kolorach włoskiej flagi. Pizza neapolitańska powinna zostać przygotowana z pomidorów odmiany San Marzano, mozzarelli di bufala oraz listków bazylii. Przed podaniem pizza jest skrapiana oliwą z oliwek.

Sycylijska

Wydaje nam się, że pizza jest tylko okrągła i pieczona na cienkim cieście. Okazuje się jednak, że na Sycylii pizzę przygotowuje się zupełnie inaczej niż w Neapolu. Ta sycylijska jest kwadratowa. Od tej neapolitańskiej różni się także tym, że jest gruba. Obowiązkowym dodatkiem do sycylijskiej pizzy są czarne oliwki. Podobna pizza serwowana jest na Sardynii. Na tej wyspie zamiast oliwek używane są delikatne serca karczochów.

Bianca

Jest to dla Polaków także nietypowa wersja pizzy. W przypadku pizzy bianca nie używa się sosu pomidorowego, ale białego sosu przygotowanego na bazie mąki. W Rzymie pod nazwą „pizza bianca” występuje także chleb, który został upieczony z dodatkiem kilku kropli oliwy i soli.

Ziti

Pizza ta jest praktycznie nieznana w Polsce. Jest przygotowywana z makaronu oraz z dwoma lub z trzema gatunkami sera. Spód ciasta na pizzę ziti jest oczywiście tradycyjny. Ciasto pokrywa się warstwą sosu pomidorowego, posypuje makaronem zmieszanym z mozzarellą i ricottą. Na końcu na pizzę ziti trafia jeszcze starty parmezan. Pizzy ziti próżno szukać w polskich pizzeriach, szkoda, bo jest naprawdę bardzo smacznym daniem.

Pizza to proste i sycące danie. Osoby, które szukają dobrej pizzerii w Gdańsku najszybciej znajdą ją korzystając z internetu. Wystarczy znaleźć lokal Pizzerii Dominium w swoim mieście, aby błyskawicznie znaleźć adresy bardziej i mniej popularnych gdańskich pizzerii.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: