Posiłek biedaków, który trafił na stoły całego świata.

Posiłek biedaków, który trafił na stoły całego świata.

Porady i informacje

Historia pizzy jest niezwykle ciekawa. W pierwowzorze potrawa ta była chętnie spożywana jedynie przez ubogich mieszkańców Włoch. Współcześnie praktycznie każdy z nas wie, jak smakuje pizza. Dąbrowa Górnicza, Kraków czy Poznań, w większych i mniejszych miejscowościach znajdziemy pizzerie, które odwiedzane są jednakowo przez wszystkich mieszkańców.

Skąd się wzięła pizza?

Posiłek biedaków, który trafił na stoły całego świata.

Pizza pochodzi z Neapolu. Neapol, początkowo zwany Neapolis, był portem założonym przez Greków. Fakt ten nie jest bez znaczenia. To bowiem Grecy przywieźli do Włoch pizzę. Wtedy jednak nie przypominała współczesnego produktu określanego tym mianem. Były to płaskie placki, które maczano w oliwie i posypywano ziołami. Sama nazwa pizza najpewniej wzięła się od słowa pinsere, co po łacinie oznacza zgniatanie, spłaszczanie czy też rozciąganie. Druga hipoteza to słowo plax, co po grecku oznacza coś płaskiego, blat, czasem nawet stół. Na samym początku pizze trudno było uznać za danie szczególnie wyrafinowane. Była to raczej szybka kanapka do zjedzenia w biegu. Najchętniej była spożywana przez uboższych mieszkańców Neapolu.

Wizyta królowej

Pizza przypominająca danie, jakie znamy dziś, zaczyna powstawać w szesnastym wieku. Wtedy to placek zostaje obłożony ziołami, kawałkiem sera albo ryby, zwilżony oliwą lub smalcem. Przełomem jest pojawienie się pomidorów, które Krzysztof Kolumb sprowadził z Ameryki. Jednak prawdziwy przełom miał dopiero nadejść. W 1889 roku już po zjednoczeniu Italii, na tronie usiedli na chwilę członkowie dynastii sabaudzkiej. Pochodzili z Piemontu, bardziej wówczas francuskiego niż włoskiego, więc kiedy pojawili się w Neapolu, społeczność lokalna chciała ich przekonać do Włoskiego stylu życia. Tym, który dał się zapamiętać był Raffaele Esposito, szef kuchni pizzerii Brandi przy via Toledo. To on podał królowej Małgorzacie placek z sosem pomidorowym, mozzarellą i bazylią. Dobór składników nie był przypadkowy. Miał się układać w kolory Włoskiej flagi. Królowa była zachwycona nowo poznanym daniem, a świat poznał pizze Margheritę.

Więcej na https://www.pizzadominium.pl/lokale/dabrowa-gornicza-c-h-pogoria

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz