Poznaj właściwości lecznicze karczocha

Poznaj właściwości lecznicze karczocha

Porady i informacje

Karczoch zwyczajny to wieloletnia roślina należąca do rodziny astrowatych. To bardzo smaczne warzywo, które ma do tego wiele cennych właściwości zdrowotnych.

Jakie właściwości ma karczoch?

Lecznicze właściwości karczochów cenili już starożytni Grecy i Rzymianie. Sięgali po nie zwłaszcza po przejedzeniu czy wtedy, gdy wypili zbyt dużą ilość alkoholu. We współczesnych czasach ekstrakt z karczocha wchodzi w skład wielu różnych preparatów, które wspomagają pracę wątroby. Bardzo cennym składnikiem karczochów jest cynaryna. Ma ona właściwości żółciopędne i żółciotwórcze, dzięki czemu wspiera pracę wątroby. Dodatkową zaletą jest to, że pomaga obniżyć poziom cholesterolu. Zawarte w tym warzywie składniki normalizują również pracę jelit. Ekstrakt z karczocha jest bogaty w linulię (źródło). Jest to substancja, której działanie jest bardzo zbliżone do błonnika. Dzięki temu stabilizuje się poziom cukru. Karczoch jest warzywem zalecanym dla osób chorych na cukrzycę. Jest też polecany osobom, które są na diecie odchudzającej. Warzywo to syci na długo, dzięki temu nie mamy ochoty sięgać po przekąski. Jest też niskokaloryczne, w stu gramach karczochów jest tylko 50 kcal.

Poznaj właściwości lecznicze karczocha

Inne cenne składniki

Najsmaczniejszą częścią karczochów jest serce. Również w tej części rośliny kryją się cenne dla zdrowia składniki. Zawiera on między innymi antyoksydanty. To związki, które hamują procesy starzenia. Karczochy wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego. To zasługa zawartych w sercu karczocha folianów. Warzywo do powinny więc włączyć do swojej diety osoby, które chcą zapobiegać rozwojowi miażdżycy. Warzywo to chroni także przed zawałem. Karczochy są cennym źródłem witaminy A oraz witamin z grupy B.

Różne postaci wyciągów z karczocha

Właściwości karczocha są wykorzystywane są nie tylko w postaci różnego rodzaju tabletek wspomagających pracę wątroby. W sklepach zielarskich czy aptekach można kupić również sok z karczocha oraz herbatkę. Preparaty zawierające wyciąg z karczocha bardzo często zawierają także inne składniki, które wspólnie wykazują jeszcze silniejsze działanie. W sprzedaży dostępne są między innymi preparaty na wątrobę, w których składzie jest nie tylko wyciąg z tego warzywa, ale także wyciąg z ostropestu. Mimo wielu cennych właściwości po preparaty zawierające wyciąg z karczocha nie powinny sięgać osoby, które cierpią z powodu kamicy nerkowej. Po preparaty zawierające ekstrakt z karczocha nie powinny sięgać także kobiety w ciąży.

Właściwości karczochów wykorzystywane są w celach leczniczych od bardzo dawna. Wyciąg z karczochów nie tylko wspiera wątrobę, ale także układ krążenia.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: