Prawidłowe przechowywanie odciągniętego mleka karmiącej matki

Prawidłowe przechowywanie odciągniętego mleka karmiącej matki

Zdrowie dziecka

Coraz więcej kobiet bardzo szybko po urodzeniu dziecka wraca do pracy. Maluchy nawet jednak wtedy, gdy mama przebywa poza domem mogą być karmione mlekiem mamy. Aby jednak maluch był karmiony mlekiem mamy, musi go ona odpowiednio przechować. Jak długo i w jakich warunkach może być przechowywane odciągnięte mleko?

Prawidłowe przechowywanie odciągniętego mleka karmiącej matki

Co jest potrzebne?

Przechowywanie mleka matki to sposób na to, aby dziecko mogło być karmione mlekiem matki także wtedy, gdy przebywa ona poza domem. Obecnie w sklepach z artykułami dla niemowląt jest mnóstwo artykułów, które ułatwiają przechowywanie odciągniętego mleka. Kobiety, które zamierzają odciągać i przechowywać mleko powinny przede wszystkim kupić laktator. Do wyboru mają laktatory ręczne i elektryczne. Zasada ich działania jest identyczna. Każdy z nich wytwarza podciśnienie, gdy laktator zostanie przyłożony do piersi, mleko zostanie odessane do pojemniczka, który jest jednym z elementów laktatora. Laktatory elektryczne są bardziej wygodne, umożliwiają odciągnięcie jednorazowo większej ilości pokarmu. Ale ich wadą jest cena; nie każda kobieta może wydać około 400 złotych na zakup elektrycznego laktatora. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych szpitalach taki laktator karmiące mamy mogą wypożyczyć. Przechowywanie mleka matki wymaga także dokupienia specjalnych pojemników, butelek lub woreczków na mleko. Woreczki na mleka dostępne są w bardzo różnych rodzajach; bardzo dobrze sprawdzają się te, które można założyć bezpośrednio na laktator. Woreczki przeznaczone są do jednorazowego wykorzystania. Są sterylne. Butelki i pojemniki na odciągnięte mleko nadają się do wielokrotnego wykorzystania. Muszą zostać bardzo dokładnie umyte i wyparzone po każdym użyciu. Nie można używać do przechowywania mleka zwykłych szklanych słoików oraz pojemników wyprodukowanych z poliwęglanu.

W jakich warunkach i jak długo można przechowywać pokarm?

Mleko przeznaczone dla dzieci zdrowych w chłodniejsze dni może być przechowywane w pokoju nie dłużej niż 12 godzin. Dla dzieci chorych w takich warunkach mleko można przechować tylko do 2 godzin. W lodówce w temperaturze od 0 do 5 stopni Celsjusza można przechować mleko dla dzieci zdrowych do 4 dni, a dla dzieci chorych do 2 dni. Mleko można także zamrozić w lodówce lub zamrażarce. Zamrożone w zamrażalniku lodówki mleko dla dzieci zdrowych może być przechowywane maksymalnie do 14 dni. Mleko dla dzieci chorych można zamrażać tylko w zamrażarce; maksymalny okres przechowania to 6 miesięcy. Mleka nie można podgrzewać w kuchence mikrofalowej.

Źródło: https://www.lactosan.pl/elementarz-karmiacej/jak-przechowywac-odciagniete-mleko-matki-praktyczne-rady

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: