Preparaty przeciwbólowe

Medycyna Porady i informacje

Preparaty przeciwbóloweBólu z pewnością doświadczyła większość z nas. Jakie preparaty przeciwbólowe mamy do dyspozycji?

Preparaty przeciwbólowe mogą mieć postać: żeli, maści, plastrów, tabletek, zastrzyków. Czas, po jakim zaczynają działać zależy od sposoby ich podania.

Żele i maści

Mogą one zawierać niesteroidowe leki przeciwzapalne, czyli takie same substancje, które zawiera wiele dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych. W innych stosowane są naturalne wyciągi, na przykład substancje rozgrzewające (olejek terpentynowy, kamfora, kapsaicyna) lub wyciąg z borowiny. Żele i maści działają miejscowo, substancja lecznicza jest wchłaniana przez skórę. Przynoszą szybko ulgę w bólu, ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest bardzo małe. Można stosować je przy bólach mięśniowych, kostno-stawowych, reumatycznych. Nie sprawdzają się, kiedy dokucza nam bardzo silny ból.

Plastry

Są bardzo wygodne w użyciu. Mogą zawierać lek opioidowy (na przykład buprenorfinę, fentanyl), mogą też zawierać niesteroidowy lek przeciwzapalny. Lekiem opioidowy wraz z krwią trafia do układu nerwowego i blokuje bodźce bólowe. Lek wchłaniany jest stopniowo, zmienia się je co 3-4 dni. Plastry z lekiem opioidowy stosuje się do łagodzenia silnych i przewlekłych bóli. Plastry z niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym dodatkowo działają przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Zmienia się je raz dziennie.

Zastrzyki

Mogą zawierać lek opioidowy lub lek należący do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Spośród dostępnych preparatów przeciwbólowych działają najszybciej, gdyż substancja lecznicza bardzo szybko łączy się z krwią. Mogą być podawane domięśniowo lub dożylnie. Zastrzyki z lekiem opioidowym podawane są tylko pod opieką lekarza. Stosuje się je w szpitalach oraz w poradniach leczenia bólu. Zastrzyków przeciwbólowe są sprzedawane wyłącznie na receptę.

Tabletki

Bez recepty dostępne są tabletki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz te, które zawierają lek z innej grupy. Na receptę dostępne są silniej działające tabletki opioidowe.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz