Redakcja

Problemy z okresem

Problemy z okresemZakłócenia cyklu miesiączkowego nie zawsze mają związek z ciążą. Zaburzenia cyklu to bowiem nie tylko zatrzymanie się miesiączki, ale także nieregularność, bolesny brzuch, obfite krwawienia czy plamienia. Jakie są ich przyczyny? Kiedy dolegliwości mogą złagodzić samodzielnie, a kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

 

Bolesne miesiączki

Bóle w podbrzuszu są silne, pojawiają się tuż przed okresem lub na początku miesiączki. Często towarzyszą im bóle krzyża, uporczywe bóle głowy, zaparcia (lub przeciwnie, biegunka), wymioty. Przyczyną bólu są nadmierne skurcze mięśni macicy, ale nie tylko. Bolesne miesiączki mogą towarzyszyć także mięśniakom, nadmiernemu przodozgięciu lub tyłozgięciu macicy, endometriozie. Dolegliwości złagodzą środki przeciwbólowe. Samoleczenie nie powinno trwać jednak za długo. Nie należy też odkładać wizyty u ginekologa, gdy miesiączki nagle stały się bolesne.

Za krótkie i za długie cykle

Krwawienia powinny występować co 23-26 dni. Uzasadnione odstępstwa to: w ciągu pierwszych dwóch lat od rozpoczęcia menstruacji, okres po porodzie oraz okołomenopauzalny. Przyczyny rozregulowania cyklu mogą być bardzo różne:zmiana klimatu, stres, antybiotykoterapia, przeziębienie, prolaktynemia (zaburzenia hormonalne).Gdy ciąża jest wykluczona, należy zadbać o regularny tryb życia, cykl wróci do normy po kilku miesiącach. W przypadku, gdy okresu nie ma od kilkudziesięciu dni, gdy krwawienia występują częściej niż co 22 dni, odwiedź ginekologa.

Plamienia

Każde krwawienie, które pojawia się poza terminem miesiączki, ginekolodzy określają jako plamienie. Krwawienia pomiędzy miesiączkami mogą być wywołane przez tabletki antykoncepcyjną, spiralę, endometriozę, stany zapalne szyjki macicy. Gdy występują w połowie cyklu, mogą być znakiem owulacji. Niepokojące są również te, które pojawiają się po menopauzie. Prawdziwej przyczyny kłopotów nie da się ustalić samodzielnie, dlatego nie warto odkładać wizyty u lekarza. Leczenie nie jest konieczne tylko w sytuacji, gdy plamienie ma związek z owulacją.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *