Redakcja

Programy profilaktyczne w leczeniu nowotworów oraz życie po zawale

Programy profilaktyczne w leczeniu nowotworów oraz życie po zawale Tylko regularne badania profilaktyczne są w stanie wykrywać określone, powszechnie występujące nowotwory oraz pomagać w ich leczeniu. W przypadku nowotworów takich jak rak szyjki macicy, rak prostaty czy piersi ważniejszą od sposobu leczenia jest profilaktyka nowotworów. Nawet najnowocześniejsze metody leczenie nie dają chorym dużych szans na przeżycie jeśli nowotwór nie zostanie zdiagnozowany wcześnie.

Dlatego też wprowadza się specjalne badania mające na celu wykrywanie nowotworów a jak najwcześniejszym etapie. Po osiągnięciu pewnego wieku każdy z nas może otrzymać więc imienne zaproszenie na specjalne badania profilaktyczne. W krajach w których diagnostyka nowotworów stoi na wysokim poziomie faktycznie śmiertelność wśród chorych na wspomniane już nowotwory, ale też i na inne odmiany raka znacznie spadła.

Trudny do leczenia nowotwór

Im dłużej nowotwór się rozwija tym staje się o wiele trudniejszy do leczenia, możliwe są także przeżuty, które sprawiają że nowotworu w pewnym momencie nie da się już po prostu pokonać. W przypadku najpopularniejszych odmian nowotworów, osoby znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka zapraszane są na badania raz do roku lub raz na dwa lata co jest w pełni wystarczające jeśli chodzi o większość nowotworów, ale warto także o swoje zdrowie zadbać samemu i od czasu do czasu poddawać się takim badaniom. Bardzo silny ból w klatce piersiowej może być objawem najgorszego, czyli zawału serca, ale nie zawsze tak jest. Podobne objawy pojawiają się w przypadku gdy chodzi o bardzo ostre zapalenie oskrzeli czy też ból, który powoduje zakrzepowe zapalenie żył głębokich.

Natychmiastowa pomoc lekarska

Sam zawał natomiast wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej, a po zawale serca życie chorego bardzo mocno się zmienia. Po pierwsze dieta. Należy do minimum ograniczyć spożywanie potraw zawierających duże ilości cholesterolu. Z diety praktycznie w ogóle zniknąć powinno tłuste mięso oraz jaja, których żółtka zawierają spore ilości cholesterolu. Zawałowcom zalecana jest także aktywność fizyczna, nawet tylko w postaci regularnej gimnastyki. Poważna zmiana diety występuje także w okresach takich jak połóg po porodzie, co jest oczywiście związane ze zdrowiem dziecka.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz