Przyczyny skurczów w nogach

Medycyna

Przyczyny skurczów w nogachBolesny, rwący ból w łydkach najczęściej jest skutkiem niedoboru magnezu, rzadziej jego przyczyną jest odwodnienie organizmu. Ale pamiętajmy, że przyczyna mogą też być zupełnie inne.

Niedobór magnezu i potasu

Bardzo często do niedoboru minerałów, a szczególnie magnezu i potasu, dochodzi w okresie zimowym, kiedy mniej jemy świeżych warzyw i owoców. Ryzyko niedoboru tych pierwiastków wzrasta u osób, które wypijają duże ilości czarnej herbaty i kawy. Zawarta w nich kofeina wypłukuje sole mineralne. Jednym z objawów świadczących o niedoborze magnezu i potasu świadczą skurcze łydek. Już przy wystąpieniu pierwszych objawów warto sięgnąć po suplementy, aby uzupełnić niedobory. Bez konsultacji zażywamy je nie dłużej niż miesiąc. Jeśli po tym czasie nadal będziemy mieć bolesne skurcze, koniecznie wybierzmy się do lekarza.

Kłopoty żylne

W przypadku kłopotów z żyłami skurcze nóg najczęściej pojawiają się wieczorem. Do tego nogi są obolałe, „ciężkie” i opuchnięte. Świadczy to o początkach choroby żylakowej. Doraźnie pomoże nam okład z kostek lodu. Aby krew nie zalegała w żyłach pamiętajmy, aby nie siedzieć zbyt długo bez ruchu. Aby uszczelnić naczynia krwionośne i poprawić krążenia możemy sięgnąć po preparaty z diosminą. Samodzielnie nie wolno ich stosować zbyt długo, jeśli objawy nadal się utrzymują, konsultacja z lekarzem jest konieczna.

Leki moczopędne

Skurcze mogą dotknąć także osoby, które zażywają leki moczopędne (na nadciśnienie lub kłopoty z pęcherzem). Brak wody w organizmie prowadzi do zaburzeń gospodarki kwasowo-zasadowej. Do odwodnienia organizmu może dojść na skutek przyjmowania leków moczopędnych, ale taka sytuacja może się zdarzyć także wtedy, kiedy zbyt mało pijemy. Zarówno przyjmując leki moczopędne, jak też też nie musimy wypijać dziennie 1,5-2 litry wody. Aby pozbyć się skurczów do wody dodajemy sok pomidorowy lub sól himalajską. Dzięki temu nie tylko szybciej nawodnimy organizm, ale także zrobimy to skutecznie i dostarczymy organizmowi dawkę potasu. Sok pomidorowy mieszamy z wodą w proporcji 1:1.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: