Redakcja

Rak piersi

Rak piersiPrzyczyn, a dokładniej czynników ryzyka, które mogą wywoływać nowotwory piersi jest bardzo wiele. Zacząć można bynajmniej od tych, które są najbardziej oczywiste, a więc od palenia papierosów. Papierosy powodują nie tylko takie nowotwory, są na tyle uniwersalne że sprzyjają rozwojowi zdecydowanej większości nowotworów w organizmie człowieka, aczkolwiek rak piersi przyczyny jest jednym z groźniejszych.

Na rozwój raka sutka wpływ mogą mieć także inne choroby piersi czy sutków, które mogą się przytrafić. Innym czynnikiem jest ciąża. Tutaj diagnostyka raka jest trochę prostsza. Po pierwsze należy pamiętać o tym, że ciąża jest czynnikiem znacznie zmniejszającym ryzyko zachorowania na nowotwór piersi, ale ważny jest jeszcze prawidłowy przebieg ciąży.

Kontrolowanie ciąży

W okresach takich jak połóg po porodzie należy dokładnie kontrolować, także samodzielnie czy wszystko jest w porządku. Nowotwór w postaci guza może pojawić się dosyć niespodziewanie, ale już we wczesnych stadiach da się go wyczuć pod skórą. Wtedy oczywiście bronchit leczenie jest o wiele prostsze i przynosi zdecydowanie lepsze rokowania. Jeśli połóg jest okresem w którym mama zdecyduje się na karmienie piersią swojego dziecka to także w znacznym stopniu powinno to zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwory piersi. Do innych chorób sprzyjających rozwojowi nowotworu zaliczyć możemy też zakrzepowe zapalenie żył głębokich.

Rozwój nowotworu

Trwają dokładniejsze badania na tym aby konkretnie określić także rolę innego rodzaju czynników mających znaczny wpływ na rozwój nowotworu. Jednym z nich jest nadwaga. Niektóre nowotwory, także łagodne mogą być powodowane właśnie nadwagą. Jako że rak piersi rozwija się w tkance tłuszczowej wcale słusznym wydaje się podejrzenie, jakoby choroba ta była powodowana właśnie nadwagą. Czynnikiem ryzyka jest także nieprawidłowy przebieg cyklu miesiączkowego. Wszelkie nieprawidłowości mogą powodować, że istnieć będzie większe prawdopodobieństwo rozwoju tej dosyć groźnej przecież choroby. Najważniejsza więc jest skuteczna i systematyczna profilaktyka.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz