Rodzaje podłogowych płytek ceramicznych

Porady i informacje

Materiałem, którym od lat wykańczamy podłogi w kuchniach i łazienkach są płytki ceramiczne. Pierwsze płytki ceramiczne stosowane były jeszcze przed nasza erą. Niektóre z nich można podziwiać do dnia dzisiejszego. Na masową skalę płytki ceramiczne zaczęto produkować w XVIII wieku w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj płytki ceramiczne używane są nie tylko do wykańczania ścian, ale także podłóg. Do wyboru mamy dzisiaj kilka rodzajów podłogowych płytek ceramicznych.

Rodzaje i parametry płytek podłogowych

Oferta producentów płytek ceramicznych obejmuje następujące rodzaje płytek podłogowych:

  • płytki gresowe;
    • kamionkowe nazywane również terakotą;
    • płytki cotto;
    • klinkierowe.
Rodzaje podłogowych płytek ceramicznych

O tym, w jakim pomieszczeniu dane płytki sprawdzą się najlepiej zadecydują ich parametry techniczne. Kupując płytki na podłogę w łazience powinniśmy zwrócić uwagę na ich nasiąkliwość. Bardzo trwałe będą płytki, które mają niski parametr nasiąkliwości. Płytki podłogowe w łazience o niskiej nasiąkliwości dłużej też będą cieszyć nas swoim ładnym wyglądem. Zarówno w łazience jak i w kuchni nie sprawdzą się płytki, które są śliskie. Bezpieczeństwo zwiększają płytki, których powierzchnia została pokryta specjalnym antypoślizgowym szkliwem. Mniej śliskie, a więc bardziej bezpieczne są także płytki o chropowatej powierzchni lub z wypukłymi wzorami; takie płytki są dobre jednak tylko do łazienki. W przypadku płytek do kuchni zwróćmy uwagę na ich twardość. Musimy liczyć się z tym, że gotując możemy upuścić na podłogę ciężką pokrywkę, garnek czy tłuczek do mięsa. Płytki, które są twarde będą bardziej odporne na uszkodzenia.

Kształty i formaty płytek

Czasy, gdy w sklepach dostępne były tylko kwadratowe płytki w jednym wymiarze już dawno odeszły w przeszłość. Dzisiaj do wyboru mamy także płytki prostokątne i heksagonalne. Możemy przebierać także w wymiarach płytek. Dużą popularnością cieszy się dzisiaj mozaika oraz płytki wielkoformatowe. Dzięki nowoczesnym technologiom można dzisiaj wyprodukować płytki o bardzo dużych wymiarach.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: