Schorzenia, których objawem są obrzęki

Medycyna Porady i informacje

Schorzenia, których objawem są obrzęki Kiedy w naszych tkankach gromadzi się płyn powstają obrzęki. Bardzo często są one sygnałem chorób. Na jakie problemy ze zdrowiem mogą wskazywać obrzęki?

Syndrom napięcia przedmiesiączkowego

Objawy PSM pojawiają się w połowie cyklu. Są to nie tylko obrzęki, ale także drażliwość i tkliwość piersi. Są efektem braku równowagi hormonalnej. Objawy PSM można łagodzić stosują środki moczopędne, uspokajające i przeciwbólowe. Czasem lekarz ginekolog zaleca przyjmowanie jednofazowych tabletek antykoncepcyjnych.

Kłębuszkowe zapalenie nerek

Może rozwinąć się do dwóch tygodni po infekcji wirusowej lub bakteryjnej – po ospie wietrznej lub anginie. Bardzo często przebiega ono nie dając żadnych objawów i ustępując samoistnie. Ale kłębuszkowe zapalenie nerek może mieć także ostry przebieg. Wówczas pojawiają się nie tylko obrzęki (głównie stóp i oczu), ale także bóle w nerkach. W ostrym przebiegu kłębuszkowego zapalenia nerek mocz może mieć czerwonawą barwę, może też się pienić. Z takimi objawami musimy zgłosić się do lekarza. Lekarz może zlecić nie tylko przyjmowanie preparatów moczopędnych, ale także leków na obniżenie ciśnienia krwi oraz antybiotyk.

Niewydolność serca

Objawia się nie tylko obrzękiem nóg, ale także kaszlem, dusznością i zmęczeniem nawet przy bardzo małym wysiłku. Niewydolność serca można zdiagnozować wykonując badania krwi, RTG klatki piersiowej, ale przede wszystkim EKG i echo serca. Leczenie polega na przyjmowania zaordynowanych przez lekarza leków i zmianie diety na ubogą w tłuszcze zwierzęce. W zaawansowanej niewydolności serca czasem jedyną skuteczną metodą leczenia jest wszczepienie rozrusznika serca.

Nadczynność tarczycy

W przypadku nadczynności tarczycy nie ma jednej uniwersalnej metody leczenia, jest ustalana indywidualnie w zależności od przyczyny dla, której tarczyca produkuje nadmierną ilość hormonów. Terapia najczęściej zaczyna się od przyjmowania leków, które zmuszają tarczycę do zmniejszenia produkcji hormonów. Czasem konieczna jest operacja, a czasem leczenie jodem radioaktywnym.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz