Składniki odżywcze potrzebne paznokciom

Składniki odżywcze potrzebne paznokciom

Porady i informacje

Składniki odżywcze potrzebne paznokciomZdrowe paznokcie to ozdoba kobiecych dłoni. Niestety, jest wiele kobiet, których paznokcie dobrze wyglądają tylko pod grubą warstwą lakieru. Jakie są tego przyczyny? Czy wygląd paznokci może ulec poprawie?

Dlaczego paznokcie są w kiepskiej kondycji?

Najczęstszą przyczyną słabej płytki paznokciowej są błędy w żywieniu. Organizm otrzymuje za mało witamin i składników mineralnych, co wpływa zarówno na kondycję paznokci, włosów jak i na wygląd skóry. Do tego wiele kobiet podczas sprzątania nie używa rękawiczek. Na skutek kontaktu z wodą i detergentami dochodzi do zniszczenia warstwy lipidowej, która jest naturalną ochroną dla płytki paznokciowej. Paznokcie niszczą się także, gdy są obcinane nożyczkami i piłowane metalowym pilniczkiem.

Kuracja wzmacniające paznokcie, które można zrobić w domu

Do przygotowania kuracji wzmacniających paznokcie można wykorzystać produkty na co dzień używane w kuchni. Jest to między innymi żelatyna. Kąpiel w wodzie z rozpuszczoną żelatyną pozytywnie działa na płytkę paznokci. Podobnie można ją odżywić stosują kąpiele w oliwie z oliwek, soku z cytryny i olejku rycynowym. Zalecane są także kąpiele w kleiku z siemienia lnianego oraz wcieranie w paznokcie witaminy A+E.

Gdy domowe sposoby nie pomogą

Jeżeli nie pomaga stosowanie kąpieli i picie herbatki z pokrzywy i skrzypu polnego, trzeba sięgnąć po tabletki. Przyczyną złej kondycji paznokci są długotrwałe i znaczne niedobory witamin i soli mineralnych. W aptekach dostępne są bez recepty suplementy diety, które je uzupełniają i poprawiają kondycję paznokci. W ich składzie są: witaminy A, E, z grupy B, wapń, żelazo, krzem i cynk. Poprawią one także wygląd włosów i skóry.

Słabe paznokcie świadczą o tym, że brakuje im ważnych składników odżywczych: witamin i soli mineralnych. Trzeba więc nie tylko łykać tabletki, ale przede wszystkim zmienić dietę, aby każdego dnia na talerzu znalazły się kolorowe warzywa, owoce, chude mięso, mleko i jego przetwory, jajka. Zawierają one te składniki, których potrzebują paznokcie.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: