Skuteczna walka z wypadającymi włosami

Artykuły

Skuteczna walka z wypadającymi włosami

Wypadające włosy to problem, z którym zmaga się wiele osób, przede wszystkim w wieku dojrzałym i starszym.

Przyczyny wypadania włosów mogą być różne, warto jednak pamiętać, że skutecznym rozwiązaniem są w tym przypadku odpowiednio dobrane kosmetyki, w szczególności szampony.

Dlaczego wypadają włosy?

Wypadanie włosów – wbrew pozorom – to nie tylko męski problem, nierzadko dotyka on również kobiety. Przyczyny wypadania włosów mogą być różne, wpływ na to ma wiele alternatywnych czynników – zmiany hormonalne, przyjmowane leki, nieodpowiednie kosmetyki do pielęgnacji włosów, ciąża, menopauza, choroby skóry głowy i wiele innych.

Niepodważalny jest fakt, że w tej sytuacji konieczne jest podjęcie skutecznych kroków, pierwszym z nich jest odpowiednio dobrany szampon na wypadanie włosów.

Należy jednak pamiętać, że nawet najlepszy kosmetyk nie przyniesie pożądanych efektów bez zniwelowania przyczyny problemu. Włosy nie wypadają same z siebie, wyjątkiem jest tutaj wyłącznie męskie łysienie.

W przypadku osób, które nie cierpią na przewlekłe choroby osłabiające układ immunologiczny, częstą przyczyną wypadania włosów jest nieodpowiednia dieta. Przykładem może być tutaj niezdrowe, śmieciowe odżywianie, czyli lubiane fast foody. Co prawda skutki złych nawyków żywieniowych nie pojawią się natychmiast, nie mniej jednak po pewnym czasie organizm wyraźnie zasygnalizuje niedobory w zakresie ważnych składników odżywczych, m.in. poprzez wypadające włosy.

Przyczyną może być także chroniczny stres, przemęczenie, zbyt szybkie tempo życia oraz nieodpowiednio wykonane zabiegi fryzjerskie.
Chcąc uzyskać pożądane efekty należy więc połączyć siły, czyli działać zarówno od środka, jak i z zewnątrz – w praktyce oznacza to stosowanie odpowiednich kosmetyków oraz modernizację diety, która powinna być bogata w witaminy A i E, biotynę, żelazo i wapń. W przypadku niedoborów tych składników, wskazana jest suplementacja farmakologiczna.

Szampon szamponowi nierówny…

Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków zapobiegających wypadaniu włosów, warto jednak pamiętać, że szampon szamponowi nierówny. Nie oznacza to jednak, że znalezienie dobrego szamponu przeciw wypadaniu włosów jest niemożliwe – wprost przeciwnie, wystarczy uważnie czytać skład kosmetyku.
Jaki wobec tego powinien być dobry szampon przeciw wypadaniu włosów? Przede wszystkim musi to być kosmetyk naturalny, pozbawiony parabenów i SLS-ów, tak jak choćby szampon Biotebal. Wbrew pozorom nie musi się on idealnie pienić, najważniejsze jest to, aby dokładnie oczyszczał i skutecznie chronił włosy przed czynnikami zewnętrznymi.

Dermatolodzy i kosmetolodzy polecają przede wszystkim ziołowy szampon na wypadanie włosów, który jest bezpieczny dla skóry, a przy tym nie obciąża włosów.

Dobrej jakości kosmetyk powinien także zawierać olej migdałowy, kokosowy lub z pestek winogron, witaminy A i E, a także ceramidy i silikony, które skutecznie chronią włosy, wygładzają je i zapobiegają ich uszkodzeniom.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: