Skutki uboczne zażywania antybiotyków

Medycyna Porady i informacje

Skutki uboczne zażywania antybiotykówSkuteczną walkę z wieloma chorobami możemy dzisiaj wygrać dzięki antybiotykom. Zażywanie tych leków może jednak wywołać skutki uboczne. Jakie one są? Czy można się przed nimi uchronić?

Antybiotyki działają zabójczo tylko na bakterie. Nie niszczą wirusów. Mogą zabijać nie tylko te „złe” bakterie, ale również te „dobre”. Nie są w stanie odróżnić jednych od drugich. W czasie kuracji antybiotyk zabija więc także przyjazne dla nas bakterie niezależnie od tego, czy żyją one w naszej błonie śluzowej, czy w jelitach.

Skutki uboczne wywołane przyjmowaniem antybiotyków

U niektórych osób po przyjęciu ostatniej dawki antybiotyku mogą wystąpić niepożądane skutki terapii. Są to:

  • awitaminoza. Na skutek braku „dobrych” bakterii, które zasiedlają nasze jelita może dojść do awitaminozy. Brak bakterii jelitowych prowadzi do upośledzenia wchłaniania witamin;
  • grzybica. U zdrowego człowieka istnieje równowaga pomiędzy bakteriami, drożdżami i grzybami. Na skutek zabicia przez antybiotyk bakterii, które są odpowiedzialne na przykład za sprawowanie kontroli nad rozmnażaniem się drożdży, można zachorować na grzybicę wywołaną przez drożdżaki;
  • biegunka. Bakterie jelitowe wspomagają trawienie. Ich brak może skutkować biegunką.

Jak się chronić przed skutkami ubocznymi?

Przed skutkami ubocznymi, które może wywołać leczenie antybiotykiem możemy się ochronić. Już w czasie terapii warto do jadłospisu wprowadzić większą ilość warzyw i owoców, które dostarczają witamin. Już po zakończeniu leczenia można pić jogurty lub zsiadłe mleko. Napoje te pomogą nam w odbudowaniu flory bakteryjnej w jelitach. Nie sięgajmy po nie w trakcie leczenia. Zawarty w nich wapń może zmniejszać skuteczność niektórych grup antybiotyków. W aptekach dostępne są także specjalne preparaty, które sprzyjają odnowie flory bakteryjnej w jelitach.

Skuteczną walkę z wieloma chorobami można dzisiaj wygrać dzięki antybiotykom. Probiotyki oraz dieta bogata w owoce i warzywa pomogą nam ustrzec się przed skutkami ubocznymi antybiotykoterapii.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: