Słabe paznokcie: jakich składników może im brakować?

Słabe paznokcie: jakich składników może im brakować?

Porady i informacje

Słabe paznokcie: jakich składników może im brakować?Wiele osób narzeka, że ich paznokcie kruszą się, łamią lub rozdwajają. W ten sposób nasze paznokcie wołają SOS. Jak możemy im pomóc?

Dermatoza zużycia to jedna z przyczyn złej kondycji paznokci. Dermatozę zużycia wywołuje kontakt ze środkami czystości, których używamy na co dzień do sprzątania oraz z detergentami. Aby nie doszło do jej rozwoju i zniszczenia płytki paznokciowej do prac domowych używamy ochronnych rękawic. Przyczyną słabych paznokci równie często jest źle ułożona dieta. Nie może w niej zabraknąć żadnego produktu, który dietetycy umieścili na poszczególnych szczeblach piramidy żywienia. Skutki osłabienia paznokci na skutek dermatozy zużycia jest najłatwiej usunąć. Wystarczy sięgnąć po odżywki z paznokciami z keratyną, ceramidami, teflonem, witaminą A i witaminami z grupy B. Gdy przyczyną problemów z paznokciami jest uboga w składniki odżywcze dieta, trzeba nie tylko ją zmodyfikować, ale dostarczyć także witamin i minerałów łykając tabletki na paznokcie.

Regenerację paznokci ułatwiają preparaty z witaminami i solami mineralnymi. Wśród nich dla paznokci bardzo ważne są: witamina A, E i B7. Ta ostatnia witamina bardzo często nazywana jest biotyną. W tabletkach na paznokcie z reguły znajduje się także cynk, krzem, żelazo oraz wyciągi roślinne. Najczęściej dodaje się ekstrakty ze skrzypu polnego i pokrzywy, czasem z bambusa. W aptekach nie musimy szukać oddzielnych preparatów na paznokcie. Są to te same preparaty, które zażywa się przy problemach z włosami.

Kuracja suplementami diety, picie herbatki ze skrzypu i pokrzywy, kosmetyczne odżywki i kąpiele dłoni w oliwie albo wcieranie w płytki paznokci witaminy A+E to kuracje powinny przynieść wyraźną poprawę po 3 miesiącach. Po tym czasie paznokcie powinny być znacznie mocniejsze, nie powinny się rozdwajać, łamać i kruszyć. Jeśli nadal się utrzymują, świadczyć to może o problemach zdrowotnych. Przyczyną osłabienia płytek paznokciowych mogą być zaburzenia w gospodarce hormonalnej, anemia albo kłopoty z tarczycą.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: