Redakcja

Terapia rodzinna – kiedy warto skorzystać z pomocy?

Terapia rodzinna - kiedy warto skorzystać z pomocy?Każda rodzina tworzy pewnego rodzaju system, w którym poszczególni jej członkowie pozostają ze sobą we wzajemnych relacjach. Nie dziwi więc fakt, że problemy jednej osoby mogą odbić się na pozostałych domownikach, jednak często dochodzi także do odwrócenia tej sytuacji – problemy całego systemu mogą mieć bezpośredni wpływ na poszczególnych członków, którzy go tworzą. Zatem rozwiązanie problemów trapiących rodzinę może okazać się niezwykle trudne, bowiem nie wystarczy, że poszczególni jej członkowie poszukają wyjścia z sytuacji – rodzina w każdym wypadku, także w chwili kryzysu, powinna funkcjonować jako całość.

Terapia rodzinna to doskonały sposób na rozwiązanie wspólnych problemów. Podczas spotkania ze specjalistą rodziny tworzą grupy terapeutyczne, które wspólnie pracują nad pokonaniem trudności. Kiedy warto skorzystać z takiej formy terapii i na czym ona polega?

PROBLEMY NIE ROZWIĄŻĄ SIĘ SAME

Nie sposób wymienić wszystkie sytuacje, które mogą zaburzyć harmonię rodzinnego domu. Choroba jednego z członków rodziny, problemy małżeńskie, uzależnienie czy problemy z dorastającymi dziećmi – to tylko niektóre z nich. Choć wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, nasze osobiste zmartwienia wywierają bardzo mocny wpływ na funkcjonowanie pozostałych członków rodziny, zwłaszcza na dzieci. Przenoszenie naszych zmartwień na domowników nie doprowadzi do ich zniknięcia, przeciwnie – nasze problemy bardzo szybko stają się problemami pozostałych osób i w rezultacie prawidłowe funkcjonowanie domowego systemu zostaje mocno zaburzone. W takiej sytuacji pomoc terapeuty może okazać się niezbędna i w żadnym wypadku nie jest to powód do wstydu.

NA CZYM POLEGA TERAPIA RODZINNA?

Spotkania z terapeutą lub grupą terapeutów odbywają się grupowo. Podczas sesji osoba prowadząca zadaje szereg pytań, które mają na celu określenie problemu i dotarcie do jego sedna. Często zdarza się sytuacja, w której terapeuta przeprowadza także indywidualne zajęcia z poszczególnymi członkami rodziny, np. z dziećmi lub z rodzicami.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *