Testy alergiczne

Medycyna

Testy alergiczneAlergenów jest mnóstwo. Uczulać nas mogą pyłki roślin, kosmetyki, żywność, roztocza, które żyją w kurzu domowym, sierść zwierząt. Większość z nich dostaje się do organizmu, kiedy oddychamy, ale są również alergeny, które dostają się drogą pokarmową lub poprzez skórę. Zima to najlepszy czas na wykonanie testów, szczególnie w przypadku alergii wziewnej. O tej porze roku wynik testów jest najbardziej wiarygodny.

Testy skórne punktowe

Należą do jednych z najczęściej wykonywanych rodzajów testów. Jak wyglądają? Na skórę przedramienia nanoszone są kropelki substancji, które potencjalnie mogą uczulać: sierściowe, roztoczy żyjących a kurzu, alergeny pokarmowe,pyłki roślin i drzew. Nanoszona jest także histamina – substancja, którą organizm wydziela w trakcie reakcji alergicznej. Po naniesieniu kropelek alergenów skóra jest delikatnie nakłuwana., wprowadzane alergeny są także dokładnie opisane. Po kilku minutach w miejscu podania histaminy tworzy się bąbelek. W przypadku, kiedy w miejscu naniesienia na skórę alergenu utworzy się bąbel większy niż ten przed histaminą lub mający średnicę przynajmniej 3,5 mm – to znak, że właśnie ta substancja nas uczula.

Skórne płatkowe

Ten rodzaj testów jest najczęściej wykonywany w przypadku podejrzenie alergii kontaktowej. Wykonywane są na skórze pleców: mocuje się na nich krążki z bibułki nasączone alergenami. Wywołane przez nie zmiany oceniane są po dwóch dobach.

Śródskórne

Testy skórne punktowe czasem są fałszywie ujemne. W takiej sytuacji lekarz może zlecić wykonanie testów śródskórnych. Dany alergen, a właściwie jego roztwór podawany jest podskórnie. Wynik odczytywany jest po upływie około 20 minut. Jeżeli dany alergen wywoła reakcję alergiczną w miejscu wykonania iniekcji pojawi się zaczerwienienie i opuchlizna.

Testy z krwi

Wykonuje się je najczęściej u małych pacjentów. W przypadku tych testów nie jest podawany żaden alergen, oznacza się jedynie przeciwciała IgE. Testy z krwi wykrywają alergen, dają możliwość ocenienia jaki jest stopień uczulenia.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: