Ubezpiecz się przed wyjazdem na wakacje

Porady i informacje

Zwiększa się liczba osób w naszym kraju, które ubezpieczają się przed wakacyjnym  wyjazdem. Polisę coraz częściej kupują także osoby, które wyjeżdżają z biurem podróży, ale chcą zapewnić sobie na wyjeździe lepszą ochronę.

Jakie opcje powinna zawierać polisa turystyczna?

Ubezpiecz się przed wyjazdem na wakacje

Polisa turystyczna może składać się z kilku różnych rodzajów ubezpieczenia – w ten sposób polisa będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb osoby ubezpieczonej. Najważniejszym elementem polisy turystycznej (chodzi oczywiście o taką na wyjazd zagraniczny) jest ubezpieczenie kosztów leczenia. Ubezpieczenie to powinno finansować także specjalistyczną opiekę zdrowotną, pobyt w szpitalu oraz transport medyczny. W polisie turystycznej mogą znaleźć się także ubezpieczenia:

 • od następstw nieszczęśliwych wypadków;
  • od odpowiedzialności cywilnej;
  • assistance (na przykład koszty sprowadzenia i zakwaterowania członka rodziny w razie hospitalizacji);
  • od kosztów akcji ratowniczej i poszukiwawczej;
  • bagażu, sprzętu sportowego i fotograficznego;
  • od kosztów rezygnacji i wcześniejszego powrotu z wyjazdu.

Osoby, które są amatorami sportów zakwalifikowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe jako niebezpieczne albo ekstremalne (np. jazda na nartach, surfing, nurkowanie) powinny wykupić specjalne ubezpieczenie.

Czy towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania?

Takie sytuacje mogą zdarzyć się w przypadku każdej polisy, a więc także w przypadku polisy turystycznej. Sytuacje, w których racje osoby ubezpieczonej nie zostaną uznane przez towarzystwo ubezpieczeniowe znajdują siew  katalogu wyłączeń. Jest on częścią ogólnych warunków ubezpieczenia. Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe odmawiają wypłaty odszkodowania turystom, którzy mieli wypadek pod wpływem alkoholu.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego na terenie większości krajów UE zapewnia bezpłatną opiekę medyczną tylko doraźną, za specjalistyczną trzeba płacić z własnej kieszeni. Dlatego wyjeżdżając za granicę nawet na kilkudniowy wyjazd, warto się ubezpieczyć.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz