Redakcja

Układamy płytki wielkoformatowe

Ciekawą propozycją producentów płytek ceramicznych są tak zwane płytki formatowe. Gwarantują one doskonały efekt wizualny, ale tylko wówczas, gdy będą odpowiednio ułożone. Tymczasem okazuje się, że układanie płytek wielkoformatowych wcale nie jest takie proste. Podpowiadamy o tym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby cieszyć się pięknie wyglądającymi płytkami o dużej powierzchni.

Cechy charakterystyczne

Układamy płytki wielkoformatowe

Na ogół płytki wielkoformatowe wykonane są z gresu bądź spieków kwarcowych. W efekcie charakteryzują się zdecydowanie mniejszą nasiąkliwością czy glazura i terakota. Przekłada się to jednak na klej, który w ich przypadku sprawdzi się najlepiej. Jeśli chcemy układać płytki wielkoformatowe, najrozsądniej jest postawić na zaprawę klejową o zwiększonej przyczepności. Dobrym wyborem jest zaprawa elastyczna, która da naprawdę dobry efekt bez względu na to, czy płytki zamierzamy układać na ścianie czy podłodze. Wybierając klej, zawsze warto sprawdzić na opakowaniu, czy producent dopuszcza jego użycie do płytek wielkoformatowych.

Podstawowe zasady, których nie wolno pominąć

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że płytki formatowe układamy wyłącznie na równym podłożu. Jeśli o to nie zadbamy, możemy być pewni, że zaczną one pękać na skutek zwykłego użytkowania. Dlatego jeśli układamy je na ścianie, koniecznie trzeba zastosować zaprawę wyrównującą, a jeśli na podłodze – masę samopoziomującą. Powierzchnia, na której chcemy ułożyć płytki wielkoformatowe musi być również powierzchnią nośną. Można to sprawdzić, sięgając po specjalny tester. Podłoże, na którym chcemy układać płytki wielkoformatowe musi być oczyszczone, osuszone i odtłuszczone. Jeśli o to nie zadbamy, zaprawa klejowa nie gwarantuje odpowiedniego utrzymania płytek na swoim miejscu. A to z kolei oznacza, że mogą one zacząć odpadać. Duże znaczenie ma również wilgotność powierzchni, na której zamierzamy układać płytki wielkoformatowe.

Wymienione wskazówki to jedynie niewielka część tego, o czym warto pamiętać, układając płytki wielkoformatowe. Stosowanie się do nich sprawi, że płytki będą perfekcyjnie przylegać do podłoża.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *