Wakacje kredytowe: dla kogo?

Porady i informacje

Możliwość zawieszenia przynajmniej jednej raty kredytu nazwano wakacjami kredytowymi. Rozwiązanie to do niedawna było dostępne tylko dla kredytobiorców, którzy mieli chwilowe problemy ze spłatą kredytów hipotecznych. Dzisiaj z wakacji kredytowych mogą skorzystać również osoby, które wzięły z banku kredyt gotówkowy. Czy rozwiązanie to może rozwiązać problemy ze spłatą kredytu?

Wakacje kredytowe: dla kogo?

Każdy kredytobiorca może mieć przejściowe problemy finansowe, pewnych sytuacji w życiu nie da się bowiem przewidzieć. Jeżeli należymy do osób, które mają taki właśnie problem, nie możemy czekać do momentu aż bank wdroży procedurę, która zakończy się wypowiedzeniem umowy kredytowej. Już w chwili pojawienia się problemów powinniśmy się niemal natychmiast udać do banku i zapytać czy bank umożliwi nam skorzystanie z wakacji kredytowych. W przypadku, gdy taka możliwość istnieje, bank zawiesza spłatę jednej lub kilku rat. W tym zakresie banki prowadzą własną politykę, a więc ile rat będziemy mogli zawiesić, zależy od tego, w którym banku mamy kredyt.

Powinniśmy wiedzieć, że z wakacjami kredytowymi mogą wiązać się pewne opłaty. Nie wszystkie banki je stosują, musimy o to dopytać. W niektórych bankach opłaty za wakacje kredytowe są bardzo wysokie. Jeśli chodzi o kredyt gotówkowy, to wysokość opłat za możliwość zawieszenia raty kredytu zależy zarówno od tego, w jakim banku dostaliśmy kredytu, jak również od tego na ja długo bank zgodził zawiesić spłatę rat. Zanim złożymy wniosek o wakacje kredytowe, powinniśmy o te szczegóły zapytać.

Pamiętajmy też o tym, że każdy bank prowadzi własną politykę i stosuje inne zasady; dlatego też musimy dowiedzieć się, ile dni przed terminem spłaty raty musimy złożyć wniosek o wakacje kredytowe. W niektórych bankach trzeba to zrobić dwa tygodnie wcześniej, w innych taki wniosek wystarczy, gdy złożymy dziesięć dni przed terminem spłaty raty. Uwaga! Liczą się tylko dni robocze! Wniosek o wakacje kredytowe nie musi zostać uzasadniony. Pamiętajmy też, że raty, które zostały odroczone należy spłacić.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz