Wybieramy klej do płytek

Porady i informacje

Kiedy mówimy o płytkach ceramicznych, większość osób koncentruje się wyłącznie na kwestiach dotyczących ich parametrów bądź porusza aspekty wizualne. Tymczasem tym, o czym warto pamiętać są również zagadnienia dotyczące kleju do płytek. W sprzedaży znajdziemy naprawdę szeroki wybór tego rodzaju produktów. W związku z tym pojawia się pytanie na jaki klej do płytek postawić i co brać pod uwagę, jeśli chcemy mieć pewność, że wybraliśmy naprawdę dobry produkt.

Dlaczego klej ma tak duże znaczenie?

Wybieramy klej do płytek

Jest to kwestia oczywista. To on utrzymuje płytki na swoim miejscu. Dba o to, aby przez lata pozostawały one tam, gdzie zdecydowaliśmy się je ułożyć. Dlatego nigdy nie należy sięgać po klej kiepskiej jakości. Może to się bowiem zakończyć kiepskim przyleganiem płytek do ściany. Warto pamiętać, że źle dobrany klej to również ryzyko pękania płytek, a także tworzenia się na ich powierzchni przebarwień.

Rodzaje kleju do płytek

W sprzedaży znajdziemy następujące rodzaje kleju do płytek:

  • C – to klej, którego bazą jest cement. Zanim zaaplikujemy go na płytki, należy go rozrobić, dodając do niego odpowiednią ilość wody. Taki klej jest bardzo plastyczny, a jednocześnie naprawdę szybko wiąże;
  • D – to klej dyspersyjny. W jego składzie znajdują się spoiny organiczne, a także wypełniacze mineralne. Idealnie sprawdzi się wówczas, gdy układamy płytki drewnopochodne bądź dawną glazurę. Znajduje zastosowanie także w przypadku niezwykle chętnie wykorzystywanych obecnie płyt gipsowo – kartonowych;
  • R – taki klej powstaje na bazie żywic reaktywnych. Łączy się je z wypełniaczami mineralnymi oraz dodatkami organicznymi. Cechuje się wysoką wodoszczelnością.

Klej dobrany do powierzchni

Wybierając klej do płytek, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę powierzchnię, na jakiej płytki mają być układane. I tak na przykład na tynkach cementowych, cemetowo – wapiennych, wapiennych i gipsowych wewnątrz budynku najlepiej jest kleić płytki z wykorzystaniem kleju typu C. Jeśli płytki mają znaleźć się na ścianie, dobrym rozwiązaniem jest postawienie na klej, który charakteryzuje się zmniejszonym spływem. Dzięki temu jego aplikacja będzie prostsza.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz