Redakcja

Wysokość składki OC

Wysokość składki OCKażdy posiadacz pojazdu mechanicznego, który został zarejestrowany i dopuszczony do ruchu na terenie Polski, musi posiadać ubezpieczenie OC samochodu. Wysokość tegoż jest ustalane odgórnie za pomocą specjalnej ustawy, ale to nie znaczy, że każda polisa OC będzie kosztować nas tyle samo. Wysokość opłaty uzależniona jest bowiem od wielu czynników.

Szybki czy wolny samochód?

Olbrzymi wpływ na wysokość składki OC ma to, czym jeździmy. Podmiotem ubezpieczenie jest bowiem pojazd, a nie jego kierowca. Przede wszystkim ważny jest rok produkcji samochodu i jego przebieg. Im starszy jest pojazd i ma większy przebieg, tym większe ryzyko, że na drodze okaże się zawodny, a to oznacza konieczność zwiększenia składki. Znaczenie ma także moc silnika oraz sama marka i model pojazdu. Im silnik jest potężniejszy, tym potencjalnie samochód jest w stanie rozwinąć większą prędkość. Statystycznie zaś wypadki przy dużej prędkości cechują się większymi stratami i zniszczeniami. Zwiększając składkę, towarzystwo ubezpieczeniowe, chcę się przed tym po prostu uchronić.

Na wysokość składki OC wpływa to, czym jeździmy, ale znaczenie ma także sama osoba właściciela pojazdu. Przede wszystkim ubezpieczyciel zajrzy nam w metrykę. Tu najbardziej optymalnie jest być kierowcą z długim stażem, czyli posiadającym prawo jazdy od minimum dziesięciu lat i w wieku trzydziestu lub czterdziestu lat. Najmniej korzystnie wypadają młodzi kierowcy między osiemnastym a dwudziestym piątym rokiem życia, którzy dopiero co zrobili prawo jazdy. To oni odpowiadają za większość wypadków na drogach, ze wskazaniem na te najbardziej niebezpieczne w skutkach, a tym samym, to oni zapłacą najwyższą opłatę ubezpieczenia.

Rodzina to bezpieczeństwo

Paradoksalnie znaczenie ma też to, czy posiadamy dzieci i gdzie mieszkamy. Tu w grę wchodzi czysta statystyka. Jeśli zamieszkujemy duże miasto, gdzie jeździ dużo pojazdów, to szansa na wypadek czy stłuczkę jest wyższa, niż w przypadku małego miasteczka czy wsi. Zapłacimy zatem za polisę stosunkowo więcej. Singiel bezdzietny jest też bardziej skłonny do ryzykownej i brawurowej jazdy, to oznacza, że i on zapłaci więcej na składkę OC.

Zobacz także: https://www.uniqa.pl/ubezpieczenia-dla-ciebie/ubezpieczenie-oc

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *