Redakcja

Wzdęcia u niemowlaków

Wzdęcia u niemowlakówWielu rodziców nie wie jak ma sobie poradzić z problemem kolki u dzieci. Pojawiające się nagminnie wzdęcia sprawiają, że dziecko ciągle płacze, podkurcza nóżki i źle się czuje.

Co sprzyja kolce

Nie jest do końca wiadomo dlaczego kolka występuje u małych dzieci. Badacze dowodzą jednak, że występuje ona dwukrotnie częściej u dzieci których matki palą. Dodatkowo kolce „sprzyja” nadmierna perystaltyka, nietolerancja laktozy, alergia na białka mleka krowiego oraz, o czym rzadko kto wie, złe relacje niemowlęcia z rodzicami.

Zobacz również: TUTAJ

Jak rodzice mogą zareagować na wzdęty brzuch dziecka

Przede wszystkim rodzic nie powinien wpadać w panikę na widok płaczącego i podkurczającego nóżki niemowlaka. Praktycznie wszystkie dzieci mają kolki kiedy są małe i dlatego też trzeba do tematu podchodzić spokojnie.

Dziecku można pomóc na kilka sposób. Przede wszystkim stosuje się gorące okłady których celem jest złagodzenie bólu. Często też mówi się o tym, że należy masować brzuszek dziecka w celu pobudzenia pracy jelit. W tym wypadku gazy są uwalniane a dziecko nie odczuwa już takiego dyskomfortu. W skrajnych przypadkach można się zdecydować na podawanie dziecku leków. Na dzień dzisiejszy dostępne są na rynku już takie leki jak chociażby herbatki działające rozkurczowo. Są one produkowane na bazie kopru włoskiego lub rumianku i dlatego też nie są szkodliwe dla zdrowia i życia dziecka. Taki lek z pewnością możemy podać swojemu maluchowi bez obaw, że stanie mu się coś złego.

Jak widać wzdęcia nie dotyczą tylko osób dorosłych. Są one dostrzegalne również u małych dzieci.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz