Zażywanie leków: o czym pamiętać, aby było to bezpieczne?

Porady i informacje

Zażywanie leków: o czym pamiętać, aby było to bezpieczne?Leki, które zażywamy nie lubią wielu połączeń. Jednoczesne zażywanie leków na przykład z herbatą czy sokiem może sprawić, że leki nie zadziałają bądź ich działanie nie będzie właściwe. O czym pamiętać, zażywając różne rodzaje leków?

Paracetamol a czosnek

Wielu z nas sięga po czosnek podczas przeziębienia. Często nie wiemy jednak, że zawarte w nim związki chemiczne wchodzą w interakcje z niektórymi lekami. I tak chcąc wspomóc swój organizm czosnkiem, nie powinniśmy sięgać po preparaty zawierające w swoim składzie paracetamol. Takie połączenie sprawia, że jesteśmy dużo bardziej narażeni na uszkodzenie wątroby. UWAGA: paracetamol znajduje się w tak popularnych lekach na przeciwbólowych, jak Apap. Jest częstym składnikiem środków na przeziębienie, do których zalicza się między innymi Gripex. Z jedzenia czosnku powinny zrezygnować osoby zażywające leki zmniejszające krzepliwość krwi. Zwiększa to bowiem ryzyko wystąpienia krwotoku.

Antybiotyki a soki

Zażywając antybiotyk (bez względu na to jaki), pamiętajmy, aby zawsze popijać go wodą. Nigdy nie należy robić tego sokiem. Tyczy się to szczególnie soku grejpfrutowego. Nie powinno się również jeść grejpfrutów podczas zażywania antybiotyków. Jeśli jednak jest się nam trudno przed tym powstrzymać, między zażyciem leku a zjedzeniem owocu należy zrobić przynajmniej godzinną przerwę.

Żelazo a herbata

Osoby zmagające się z anemią nie powinny pić zarówno czarnej, jak i zielonej herbaty. Znajdują się w nich garbniki, które skutecznie utrudniają wchłanianie żelaza, czyli preparatu, który stosowany jest właśnie w leczeniu anemii. Warto pamiętać, że w interakcje z różnymi lekami wchodzi często także kofeina, która znajduje się nie tylko w kawie. Jej niewielkie ilości obecne są także w herbacie. Z kawy powinni zrezygnować chorzy na nadciśnienie. Działanie leków zażywanych przy tej dolegliwości zostaje bowiem istotnie osłabione. Kawy i herbaty nie należy także używać do popijania leków, w składzie których znajduje się paracetamol oraz kwas acetylosalicylowy.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: