Zdrowe odżywianie: co to znaczy?

Zdrowe odżywianie: co to znaczy?

Dieta

Wśród wielu produktów żywnościowych, powinniśmy wybierać przede wszystkim te, które służą naszemu zdrowiu. Zdrowa dieta może wydłużyć nam życie przynajmniej o cztery lata. Co to jednak znaczy „zdrowe odżywianie”?

Ważne jest to, co jemy

Jedzenie powinno nam dostarczyć wszystkich potrzebnych składników odżywczych: białka, węglowodanów, tłuszczy, witamin i składników mineralnych. Powinno też dostarczać ich w takiej ilości, aby nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować i zapewnić nam zdrowie i energię. Osiągniemy to tylko w jeden sposób: stosując urozmaiconą dietę. Najzdrowsze są świeże i jak najmniej przetworzone produkty. Idealnie byłoby, gdyby pochodziły ze sprawdzonego źródła. Żywność nie powinna zawierać środków ochrony roślin. Są osoby, które nie mogą jeść tylko surowych warzyw, wszystkie produkty musimy więc odpowiednio przygotować do spożycia, uwzględniając stan swojego zdrowia. Najzdrowsze jest gotowanie, pieczenie i duszenie. Najlepszym sposobem na uniknięcie chorób cywilizacyjnych jest dieta oparta na warzywach i owocach. Dietetycy przestrzegają nas przed stosowaniem drastycznych  niskokalorycznych diet, które prowadzą do niedoborów żywieniowych i często są przyczyną problemów zdrowotnych.

Sprawdź również: https://www.pizzadominium.pl/lokale/krakow-rynek-glowny

Nie oznacza, że to musimy wyeliminować z diety nasze ulubione dania. Warto jednak stawiać na dania przygotowane z wysokiej jakości składników.

Ważne jest także to, ile jemy

Powinniśmy jeść codziennie pięć posiłków: trzy główne i dwie przekąski. Jemy regularnie co 3- 4 godziny. Starajmy się jeść bez pośpiechu, starannie przeżuwając każdy kęs. Wtedy nie obciążymy swojego układu pokarmowego. Jedząc w ten sposób, będziemy też mieli pewność, że wszystko to, co zjedliśmy, zostało przez organizm dobrze przyswojone. Pamiętajmy także o nawadnianiu organizmu; wypijajmy codziennie przynajmniej 1,5 litra niegazowanej wody mineralnej. Możemy pić także zieloną herbatę, soki warzywne i rozcieńczone soki owocowe.

Aktywność fizyczna

Nowe wskazówki dotyczące zdrowego stylu życia koncentrują się nie tylko na zdrowym odżywianiu, ale podkreślają także konieczność bycia aktywnym fizycznie. Dzięki ruchowi poradzimy sobie z wieloma chorobami, także z otyłością.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: