Zdrowe rośliny

Ziołolecznictwo

Zdrowe roślinyWiele produktów, które mamy w zasięgu swojej ręki (są w każdym warzywniaku) ma właściwości zdrowotne. Sięgajmy po nie nawet każdego dnia, aby uniknąć problemów ze zdrowiem.

Żurawina

Dostarcza wapnia, jodu i błonnika. Zawarta w niej duża ilość witaminy C zakwasza mocz, chroni więc i wspomaga leczenie infekcji układu moczowego. Działa także przeciwbakteryjnie, można ją stosować w profilaktyce wrzodów żołądka i paradontozy. Zawarte w niej składniki zmniejszą ryzyko chorób serca.

Natka

Nie doceniamy skromnej natki z pietruszki. Tymczasem jest ona bardzo bogata w żelaza, witaminę C i beta-karoten. Natka zapobiega anemii (wspomaga także jej leczenie), chroni przed kamicą nerkową i wzmacnia organizm. Można posypywać nią ziemniaki i zupy, robić pesto, dodawać do wielu sałatek.

Pokrzywa

Korzystnie wpływa na nerki. Jest bogata w żelazo, zapobiega więc anemii. Usprawnia pracę żołądka, wątroby i trzustki. Wzmacnia odporność organizmu. Można przygotować z niej sok, który ma właściwości moczopędne i odtruwające. Można ją także ususzyć. Napar z suszonych liści pokrzywy pomoże na problemy gastryczne.

Rzepa

Jest trochę przez nas zapomnianym warzywem. W dobie na modną zdrową żywność warto sobie o nim przypomnieć. Rzepa to doskonałe źródło witaminy C, błonnika, wapnia, potasu i magnezu. Jeżeli chcemy pozbyć się łupieżu, możemy z niej przygotować wywar do płukania włosów.

Jarmuż

O nim podobnie, jak o o rzepie niemal zapomnieliśmy. Dzisiaj warzywo to wraca do łask. Bogaty w wapń chroni przed osteoporozą. Jest także bardzo bogaty w witaminy: A, C, K. To silne przeciwutleniacze, które chronią przed wolnymi rodnikami. Ze względu na dużą zawartość żelaza, jarmuż chroni także przed anemią. Chroni także układ krążenia.

Do zdrowych roślin należy także morwa, która obniża poziom cukru, Morwa działa także przeciwbakteryjnie, moczopędnie i przeciwwirusowo. Zmniejsza apetyt na słodycze. Takie właściwości ma zarówno morwa czarna jak i biała. Doskonała na lecznicze nalewki, soki, dżemy, lecznicze winko.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: