Redakcja

Zwyrodnienie plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej AMD to jeden z najczęstszych problemów ze wzrokiem. Kto znajduje się w grupie ryzyka? Jakie są objawy choroby? Czy można ją wyleczyć?

Osoby w grupie ryzyka

Zwyrodnienie plamki żółtej jest schorzeniem związanym ze starzeniem się organizmu. Najczęściej pojawia się u osób po 50. roku życia. W grupie ryzyka znajdują się osoby ze skłonnościami genetycznymi. Ryzyko rozwoju choroby zwiększa się u osób, które mają niebieski kolor oczu. W jasnych tęczówkach jest bowiem mniejsza ilość barwnika, który je chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV. W grupie ryzyka znajdują się również osoby, które jedzą mało warzyw i owoców (ich dieta jest uboga w antyoksydanty), często narażające oczy na działanie promieni UV, palacze.

Objawy

AMD prowadzi do uszkodzenia tej części siatkówki, która odpowiada za wyraźne widzenie, dzięki szczególnie dobrze widzimy barwy. Ta część to plamka żółta. W miarę, jak choroba się rozwija widziany przez nas obraz ulega zniekształceniu: linie proste zaczynają się wyginać i falować. O wiele gorzej zaczynamy widzieć to, co jest w centrum. W stadium zaawansowanym widzimy jedynie ciemne plamy.

Leczenie

Zwyrodnienie plamki żółtej może przyjmować różną postać, stąd też leczenie jest różne. AMD może mieć postać suchą. W tej postaci do pogorszenia się wzroku dochodzi stopniowo. Osoby chore nie przyjmują żadnych leków, zalecana jest jedynie zmiana diety oraz przyjmowanie suplementów zawierających cynk, selen, luteinę, kwasy omega-3 oraz zeaksantynę. AMD może też przyjąć postać wysiękową. W tej postaci choroba rozwija się bardzo szybko. Leczenie polega na podawaniu zastrzyków do wnętrza oka. Iniekcje zapobiegają powstawaniu nowych zmian.

Zapobieganie

Starzeniu się komórek oka sprzyjają promienie słoneczne. Ryzyku uszkodzenia plamki żółtej można zapobiegać chroniąc oczy okularami przeciwsłonecznymi z filtrem UV. Ważna jest także dieta bogata w przeciwutleniacze, które jednocześnie odżywiają i chronią siatkówkę. W trosce o oczy w diecie powinny znaleźć się produkty bogate w witaminę C, cynk i selen. Starajmy się także nie palić papierosów.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *